ІРИНА БОРИСІВНА ЗУБАВІНА – кінознавець, культуролог, кінокритик, педагог.
Дійсний член (академік) Національної академії мистецтв України (2017).
Доктор мистецтвознавства (2012).
Професор (2015).
Посада: учений секретар відділення кіномистецтва НАМ України.
Роботу в кіно почала 1987 року – у відділенні наукової інформації Академії наук УРСР, у лабораторії оперативної наукової кінофотоінформації (автор сценаріїв та дикторських текстів до наукових фільмів). На початку 1990-х працювала позаштатним автором кіностудії «Київнаукфільм», режисером та ведучою програм на кабельному телебаченні «Троєщина». 1997 захистила кандидатську дисертацію на тему «Структуротворча роль міфу в українському кіно», а 2012 — докторську дисертацію на тему «Художнє моделювання часопростору в кінематографі». Автор наукових монографій «Екранна культура: засоби моделювання художньої реальності» (2006), «Час і простір у кінематографі» (2007), «Кінематограф незалежної України: тенденції, фільми, постаті» (2008), співавтор колективних монографій, серед яких – «Нариси з історії українського кіномистецтва»; автор ще понад 50 наукових статей та 300 публікацій з проблем історії та теорії культури, кіномистецтва і кінематографії. Упорядник кількох наукових видань із проблем аудіовізуальної освіти, член редакційних колегій академічних видань: «Актуальні проблеми мистецької практики і мистецтвознавчої науки» («Мистецькі обрії»), «Міст» («Мистецтво, історія, сучасність, теорія»), «Сучасні проблеми художньої освіти в Україні», «Сучасне мистецтво» тощо, є постійним автором названих та інших академічних збірників. І.Б. Зубавіна є членом редакційної колегії та редактором-упорядником колективної монографії Інституту проблем сучасного мистецтва НАМУ «Нариси з історії кіномистецтва України», а також упорядником серії збірників наукових праць, присвячених проблемам екранної освіти: «Кіноосвіта в Україні. Тенденції розвитку», «Аудіовізуальна освіта в Україні. Сучасний стан і перспективи», «Актуальні проблеми мистецької освіти», «Сучасні стратегії екранної освіти: українська версія» тощо. З 1998 року, обіймаючи посаду ученого секретаря відділення кіномистецтва, І.Б. Зубавіна забезпечує координацію роботи відділення щодо реалізації наукових завдань. Неодноразово була організатором і модератором наукових і науково-практичних конференцій, «круглих столів», інших науково-творчих заходів. Наукову і науково-організаційну працю І.Б. Зубавіна поєднує з педагогічною діяльністю: займається підготовкою наукових та творчих кадрів, викладаючи в Інституті екранних мистецтв КНУ театру, кіно і телебачення імені І.К. Карпенка-Карого, де з 2009 року обіймає посаду професора кафедри кінознавства, послідовно формує дослідницьку школу з аспірантів, магістрів, студентів, яких під її науковим керівництвом захистилось вже чимало. Бере активну участь у наукових конференціях, симпозіумах.
1957 — народилася 26 вересня в м. Києві.
1982 – закінчила МІІТ (м.Москва), факультет технічної кібернетики за спеціальністю «Прикладна математика».
У 1985-1992 рр. – відділення наукової інформації Академії наук УРСР, експоцентр «Наука» АН УРСР.
1993 – закінчила з відзнакою Київський державний інститут театрального мистецтва імені І.К.Карпенка-Карого, факультет кінематографії і телебачення за спеціальністю «Кінознавство».
1993-1996 – аспірантура КДІ театрального мистецтва ім. І.К.Карпенка-Карого з відривом від виробництва.
З 1997 – старший викладач, доцент (2001), професор (2015) кафедри кінознавства Інституту екранних мистецтв КНУ театру, кіно і телебачення ім. І.К.Карпенка-Карого.
З 1998 учений секретар відділення кіномистецтва Національної академії мистецтв України, а з 2003 року – за сумісництвом – провідний науковий співробітник лабораторії екранних технологій Інституту проблем сучасного мистецтва НАМ України. З 1998 член Правління Асоціації кінокритиків України, віце-президент, а з 2013 – президент Асоціації діячів кіноосвіти та медіапедагогіки України (до 2009 року – Асоціація діячів кіноосвіти).
2004-2013 – член Правління Національної спілки кінематографістів України.
2009-2013 – Секретар Правління НСКУ. Член Національної спілки журналістів України, член ФІПРЕССІ.
2013 – обрана членом-кореспондентом Національної академії мистецтв України.