ТЕТЯНА ВАЛЕРІЇВНА КАРА-ВАСИЛЬЄВА — мистецтвознавець, дослідник у галузі українського народного мистецтва.
Дійсний член (академік) Національної академії мистецтв України (2017).
Лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка (2012).
Доктор мистецтвознавства (1994), професор (2011).
Заслужений діяч мистецтв України.
Лауреат премії ім. Данила Щербаківського (1995).
Нагороджена: Дипломом ІІ ступеня ВДНГ України «За створення спеціальної літератури з питань історії та розвитку сучасних народних художніх промислів» (1986), Золотою медаллю НАМ України (2011), Великою золотою медаллю НАМ України (2021), має відзнаку Українського фонду культури «За подвижництво в культурі» (2002) – нагороджена орденом Святої великомучениці Варвари Української православної церкви.
Посада: завідувач відділу образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України.
У списку наукових праць Т.В. Кара-Васильєвої – близько 470 публікацій у вітчизняній і зарубіжній пресі з питань теорії та практики народного мистецтва, 18 наукових і науково-популярних книг, підручників та посібників. Вона є співавтором 130 колективних монографій і наукових збірників. В полі дослідницької уваги академіка знаходяться проблеми ґенези і розвитку української народної вишивки, гаптування, килимарства. Новим словом у розвитку мистецтвознавства в Україні та за її межами є цикл праць дослідниці у галузі літургійного шитва – майже не вивченого, але яскравого явища в галузі європейського сакрального мистецтва. Наукова діяльність Т. Кари-Васильєвої отримала визнання в багатьох країнах світу (Болгарії, Канаді, США, Бразилії). Вона є автором навчальних програм з народного мистецтва та ряду науково-методичних посібників. Важливою сферою діяльності науковця виступає розробка концепцій та організація наукових конференцій, виставок народного мистецтва як в України, так і за її межами, зокрема в Аргентині, Греції, Польщі, Анголі, Македонії, Франції. Т.В. Кара-Васильєва проводить значну роботу на ниві підготовки наукових кадрів, є багаторічним членом спеціалізованих вчених рад по захистах кандидатських і докторських дисертацій.
Основні наукові праці: «Полтавська народна вишивка» (1983), «Творці дивосвіту» (1984), «Українська вишивка» (альбом, 1993), «Українська сорочка» (1994), «Літургійне шитво України ХVІІ–ХVІІІ ст. Іконографія, типологія, стилістика» (1994), «Українська народна вишивка» (у співавторстві, 1996), «Український рушник» (1997), «Шедеври церковного шитва України ХІІ–ХХ ст.» (2000), «Декоративне мистецтво України ХХ ст.: у пошуках «великого стилю» (2005, у співавторстві), «Історія української вишивки» (2008), «Людмила Жоголь: чарівниця художнього текстилю» (2008), «Відродженні шедеври» (2009, у співавторстві), «Синтез мистецтв» (навчальний посібник, у співавторстві, 2010), «Живопись иглой» (2018), «Стиль модерн в Україні» (2021). Під керівництвом Т.В. Кара-Васильєвої розроблена наукова концепція виданого в ІМФЕ імені М.Т. Рильського НАН України п’ятитомного видання «Історія декоративного мистецтва України» (2007 – 2016), у якому дослідниця виступила як науковий редактор, упорядник, автор багатьох наукових розділів. Є автором статей в енциклопедичних виданнях «Мистецтво України» (1995), «Енциклопедія українознавства» та багатотомного міжнародного видання «Allgemeines Künstlerlexikon» München-Leipzig та багатьох інших видань.
1941 — народилася 27 жовтня у м. Києві.
1965 — закінчила Київський державний художній інститут за спеціальністю «Історія і теорія мистецтв».
1965—1967 – консультант на Республіканській виставці фарфорово-фаянсових виробів.
1967—1973 – старший архітектор, старший науковий співробітник відділу охорони пам’яток архітектури (Держбуд України).
1973—1976 – викладала в Київському інституті культури ім. О.Є.Корнійчука.
З 1976 – науковий співробітник Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського НАН України, з 1990 — завідувач сектору народного мистецтва, з 2000 — провідний науковий співробітник.
2001 – обрана членом-кореспондентом Національної академії мистецтв України
Член Національної спілки художників України, Національної спілки майстрів народного мистецтва України.