Кочерга Анатолій Іванович

АНАТОЛІЙ ІВАНОВИЧ КОЧЕРГА – оперно-концертний співак, володар унікального від природи голосу (бас). Один із найвизначніших українських співаків кінця ХХ поч. – ХХІ ст.

Почесний академік Національної академії мистецтв України (2018.

Народний артист Української РСР (1979).

Народний артист СРСР (1983).

Лауреат V Всесоюзного конкурсу вокалістів ім. М.І. Глінки (Вільнюс, 1971 р., І премія).

Лауреат конкурсу вокалістів Х Всесвітнього фестивалю молоді і студентів (Берлін, 1973 р).

Лауреат V Міжнародного конкурсу ім. П.І. Чайковського (Москва, 1974 р., V премія).

Нагороджений – Орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня (2016).

Його вокальне виконавське мистецтво позначено бездоганним володінням голосом рідкісної краси, глибокою музикальністю та експресією. Ще студентом Київської державної консерваторії ім. П.І. Чайковського (нині – Національна музична академія України ім. П.І. Чайковського) був запрошений до трупи Київського оперного театру (нині – Національний академічний театр опери та балету ім. Т.Г.Шевченка), де працював солістом з 1972 по 1989 роки. Широке міжнародне визнання співак здобув у 1989 р. після успішного дебюту в опері “Хованщина” М. Мусоргського на сцені Віденської державної опери. Відтоді розпочалась його тісна співпраця з головним диригентом театру К. Аббадо, а також з визначними диригентами – В.Ашкеназі, Д.Беренбоймом, Д.Конлоном, Г.Кремером, З.Меттою, С.Одзавою, М.Ростроповичем та іншими. Тріумфальними стали виступи співака на сценах багатьох провідних оперних театрів світу – Австрії, Франції, Іспанії, Німеччини, Італії, Польщі, Сполучених Штатів Америки, Мексики, Японії. Серед провідних партій А.Кочерги – Командор (В.Моцарт «Дон Жуан»), Гремін (П.Чайковський «Євгеній Онєгін»), Інквізитор, Філіп (Д.Верді «Дон Карлос»), Дон Базіліо (Дж.Россіні «Севільський цирульник»), Старий циган (С.Рахманінов «Алеко»), Борис Тимофійович, Старий каторжанин, поліцейський (Д.Шостакович «Катерина Ізмайлова»), Мефістофель (Ш.Гуно «Фауст»). Знаменною в репертуарі співака є партія Бориса Годунова в однойменній опері М. Мусоргського, яку він виконував понад 500 разів(!). Анатолію Кочерзі притаманний яскравий драматичний талант актора, який він майстерно реалізує на оперній сцені. Він зіграв ролі у фільмах-операх режисера Б. Небієрідзе: «Фауст» (Мефістофель, 1982), «Борис Годунов» ( Борис, 1987). Співак має великий концертний репертуар, який охоплює широкий спектр різноманітних творів від обробок українських народних пісень до романсів композиторів-класиків, зокрема, М.Лисенка, В.Косенка, Б.Лятошинського, С. Рахманінова, П. Чайковського. А. Кочерга здійснив численні записи на грампластинки, до фондів Українського телебачення і радіо. Разом з оркестром Берлінської філармонії отримав 2 премії «Ґреммі» за записи «Бориса Годунова» (1994) та «Пісень і танців смерті» М. Мусоргського (1996) фірмою «Sony Classical». Упродовж останніх трьох десятиліть А.Кочерга виступає переважно за кордоном, маючи великий успіх як на оперних сценах, так і в концертних залах. Проте артист неодноразово підкреслював, що він усім серцем належить рідній землі і свідомо залишається громадянином України: «На всіх афішах, усіма мовами написано, що я з України. І я пишаюся цим».

1947 – народився 9 липня у селі Самгородок Козятинського району Вінницької області.

1972 – соліст Київського оперного театру (нині – Національний академічний театр опери та балету ім. Т.Г. Шевченка).

1973 – закінчив Київську державну консерваторію ім. П.І.Чайковського (нині – Національна музична академія України ім. П.І. Чайковського) клас професора Р. Разумової.

11975-1976 – стажування в Мілані в театрі «Ла Скала» (Італія).

1979 – народний артист Української РСР.

1983 – народний артист СРСР.

1984 – обраний народним депутатом СРСР 11 скликання.

1987-1990 – соліст Віденської державної опери.

Новини
Facebook
Twitter
YouTube
Pinterest
Instagram