Балаян Роман Гургенович

РОМАН ГУРГЕНОВИЧ БАЛАЯН — кінорежисер.

Дійсний член (академік) Національної академії мистецтв України (2001)

Народний артист України (1997)

Лауреат Державної премії СРСР (1987)

Премії золотий овен (1995, Росія)

Премії ім. Вернадськоо (2001)

Нагороджений: орденами «За заслуги» І (2016), ІІ (2008), ІІІ ступеня (2001), Золотою медаллю АМУ (2016). Став першим володарем відзнаки «За розвиток національного кіномистецтва» (2003), що була започаткована Фондом «Україна 3000».

Посада: режисер-постановник Національної кіностудії художніх фільмів ім. О.Довженка.

Більшість фільмів Р.Балаяна – екранізації літературних творів, позначені вдумливим, дбайливим ставленням до першоджерела, прагненням передати атмосферу, дух твору і водночас чітко виявити власну позицію, своє бачення подій. Зацікавленість внутрішнім світом людини, увага до проблем переважно душевно-духовних, буттєвих, екзистенційних викриває справжню мету звернення до літературної класики – спробу дослідити проблеми сучасника. Зрештою, персонажі картин, створених режисером на матеріалі класичних творів, теж є героями сучасними, як за типологією характерів та ступенем самотності, так і за світорозумінням, а дослідження буття персонажів на зламі епох (ХІХ–ХХ ст.) для режисера – закономірний крок до усвідомлення екзистенційних проблем особистості в кінці ХІХ– на початку ХХ століття, коли герой знов опиняється перед проблемою вибору. Характерною рисою творчості Р.Балаяна можна вважати звернення до проблем інтелігенції. Його героям притаманний «камерний» спосіб існування (кімната, ліс, цирк, місто). Цей «обжитий простір» протиставляється агресивному зовнішньому світу. Творчий почерк митця відзначається високою культурою режисури, глибоким проникненням у внутрішній світ героїв, умінням бачити та відчувати головне завдання створюваного фільму. Саме ці якості принесли Р.Балаянові та його стрічкам заслужене визнання й популярність як в Україні, так і далеко за її межами.

У творчому доробку Р.Балаяна: телефільм «Каштанка» (1975); фільми «Відлюдько» (1977, учасник основного конкурсу МКФ у Берліні), «Польоти уві сні та наяву» (1982, Державна премія СРСР – 1987), «Поцілунок» (1983), «Бережи мене, мій талісмане» (1986, учасник основного конкурсу МКФ у Венеції, призи – «Золоте плато» в м. Авеліно, Італія, «Золотий тюльпан» у Стамбулі, Туреччина), «Філер» (1987, за краще виконання головної чоловічої ролі – приз на МКФ у м Вальядолід, Іспанія, отримав О. Янковський), «Леді Макбет Мценського повіту» (1989, учасник основного конкурсу МКФ у м. Сан-Себастьян, Іспанія), «Перше кохання» (1995, премія «Ніка–95»), «Два місяці, три сонця» (1998) та ін. 2004 року зняв фільм на сучасному матеріалі «Ніч світла», де проявився основний життєвий принцип митця – глибоке співчуття до людини. 2008 року створив фільм «Райські птахи», який брав участь в основному конкурсі МКФ у Москві (2008), отримав нагороду Російської кіноакадемії «Ніка» (2009). Фільми Р.Балаяна були представлені в основному конкурсі таких престижних міжнародних кінофестивалів групи «А», як Берлінський (1978), Венеціанський (1986), МКФ в м.Сан-Себастьян (1989), Московський МКФ (2008).

1941 — народився 15 квітня у с.Неркін-Оратаг (Нагірний Карабах).

1969 — закінчив Київський державний інститут театрального мистецтва ім. І.К. Карпенка-Карого за спеціальністю «Кінорежисура».

1970 — розпочав творчу діяльність як режисер Київської кіностудії ім. О. Довженка (нині Національна кіностудія художніх фільмів ім.О.Довженка), де працює донині.

З 1996 – директор студії «Ілюзіон-фільм».

1997—2001 член-кореспондент АМУ.

З 25 липня 2013 – академік-секретар відділення кіномистецтва НАМ України.

Член Національної спілки кінематографістів України.

Академік російської академії кінематографічних мистецтв «Ніка» (2009) та Грузинської академії кінематографічних мистецтв ім. Нато Вачнадзе, член Європейської академії кіномистецтва (2008). 

Новини
Facebook
Twitter
YouTube
Pinterest
Instagram