Національна академія мистецтв України

ТЕМІСТОКЛЬ ВІРСТА — художник, архітектор, громадський діяч

ENG    

                 www.academia.gov.uaТЕМІСТОКЛЬ ВІРСТА — художник, архітектор, громадський діячТЕМІСТОКЛЬ ВІРСТА — художник, архітектор, громадський діяч, який доклав чимало зусиль для зміцнення українсько- французьких мистецьких взаємин.

Темістокль Вірста знаний у світі художник. З 1950 року мешкав і творив у Парижі. Працював з такими класиками, як Бранкузі, Матьйо, членами знаменитої групи «Кобра».

Т.Вірста заснував у Парижі міжнародну асоціацію «Фенікс», яка організовує українсько-французькі виставки в паризькому Монсурі, що на вулиці Од.

Упродовж 1997—1998 років репрезентував у ряді міст України, у тому числі і в Києві, виставки своїх робіт, які одержали високі оцінки критики.

Багато своїх творів Т.Вірста подарував музеям України, підтримував матеріально Вижницьку мистецьку школу.

Починаючи з 1950-х років, Т. Вірста створював пластичну культуру нефігуративізму. Малярство Вірсти демонструє високі технічні можливості, багату мистецьку палітру, метафоризм мислення і постійні пошуки в галузі форми.

Систематично виставлявся у Парижі (в галереї Арлет Шабо), а також у Швейцарії, Бельгії, Данії, Італії, Канаді, США, Японії.

 

1923 - 2017

Почесний академік Національної академії мистецтв України (2004)

 

 1923 —  народився 15 жовтня у с. Іспас, тепер Чернівецької обл. .

Після закінчення гімназії тікає від сталінського терору й опиняється в Румунії, потім у Югославії, Італії, звідки потрапляє до Парижа.

З 1951 —  живе в Парижі. Вивчає мистецтво скульптури у К. де Ляпер'єр (в Академії Левів). Підтримує постійні зв'язки з Україною.

1997—1998 організував і показав в Україні виставки своїх творів.

2000  — організував у штаб-квартирі ЮНЕСКО виставку «Українські художники у Франції. 1908—1960».

2003  — відсвяткував 80-річний ювілей, що широко відзначався громадськістю України і Франції.

2004 —  володар премії «Прометей-Престиж» (у номінації «Митець року», Київ, 2004).

2017 — помер 16 травня.

Нагороджений: орденом «За заслуги» ІІІ ступеня (2003).