Національна академія мистецтв України

ВАСИЛЬ ВАСИЛЬОВИЧ ЦВІРКУНОВ — кінематографіст, кінознавець.

ENG    

                 www.academia.gov.uaВАСИЛЬ ВАСИЛЬОВИЧ ЦВІРКУНОВ — кінематографіст, кінознавець.

ВАСИЛЬ ВАСИЛЬОВИЧ ЦВІРКУНОВ — кінематографіст, кінознавець.

Своє творче життя присвятив розбудові й утвердженню українського кінематографа. Талановитий організатор і науковець, він уміло об'єднував навколо себе багатьох однодумців, сприяв обдарованим митцям у їхніх пошуках, особливо молодим режисерам, акторам, операторам, художникам.

У важкі для українського кінематографа 1960—1970-ті роки за активної підтримки В.Цвіркунова, директора Київської кіностудії ім. О. Довженка, побачили світ такі кінокартини, як «Тіні забутих предків» (режисер С.Параджанов), «Білий птах з чорною ознакою» (режисер Ю.Іллєнко), «Камінний хрест» та «Захар Беркут» (режисер Л.Осика), «Комісари» (режисер М.Мащенко), «В бій ідуть самі «старики» (режисер Л.Биков) та інші, що стали гордістю вітчизняного і світового кіномистецтва.

Свій великий досвід організатора кіносправи, дослідника кінематографії В.Цвіркунов висвітлив у наукових дослідженнях «Сюжет (питання теорії)» (1963), «Традиції та новаторство у радянському кіномистецтві» (1978), «Проблеми стилю в кіномистецтві» (1988) та багатьох інших публікаціях.

Багато років В.Цвіркунов працював на педагогічній роботі, викладав кінознавчі дисципліни на факультеті кіно і телебачення Київського державного інституту театрального мистецтва ім. І.К.Карпенка-Карого, активно впливав на підготовку творчих професійних кадрів для кіномистецтва і телебачення.

Рисою, що вирізняла В. Цвіркунова, слід визнати небайдужість. У будь-якій справі – хоч захист національного кіно та його майстрів, хоч захист дипломних проектів або навіть обговорення робіт студентів-початківців – у Василя Васильовича завжди знаходилось питання, порада або просто добре напуття для колеги, незалежно від віку. Знаходила його пасіонарна душа сили й для переконливої відсічі кожному, хто зазіхав на паростки української культури. Василь Цвіркунов був справжнім лицарем українського кінематографа, лицарем справедливості. Був не тільки знавцем історії вітчизняного кіно часів оновлення кінопоетики, періоду бурхливого розквіту екранної поезії, а й був активним учасником кінопроцесу.

 

1917—2000

Дійсний член (академік) Академії мистецтв України (1997)

заслужений діяч мистецтв України (1993)

кандидат філологічних наук (1959)

професор (1995)

 

 

 1917 — народився 21 грудня у с.Новоукраїнка Запорізької обл.

1938 — закінчив Луганський педінститут; працював у школі.

1955—1958 - аспірант Академії суспільних наук (м. Москва).

1959—1962 - відповідальний секретар журналу «Комуніст України».

1962—1973 - директор Київської кіностудії ім. Олександра Довженка (нині – Національна кіностудія художніх фільмів ім. О. Довженка).

1973—1986 - старший науковий співробітник, завідувач відділу кінознавства Інституту мистецтвознавства, фольклору та етнографії ім.М.Т.Рильського НАН України.

1988—1991 - декан факультету кінематографії і телебачення Київського інституту театрального мистецтва ім.І.К.Карпенка-Карого.

З 1991 — доцент, професор кафедри кінознавства Київського інституту театрального мистецтва ім.І.К.Карпенка-Карого.

2000 — помер 20 листопада.

Член Національної спілки кінематографістів України, Національної спілки журналістів України.

Учасник Другої світової війни.

Нагороджений: орденом Вітчизняної війни І ступеня, медалями.