Національна академія мистецтв України

БОГДАН СИЛЬВЕСТРОВИЧ СТУПКА — актор театру і кіно, у творчому доробку якого понад 120 ролей, зіграних у театрах, і понад 60 — у кінофільмах, театральний педагог.

ENG    

                 www.academia.gov.uaБОГДАН СИЛЬВЕСТРОВИЧ СТУПКА — актор театру і кіно, у творчому доробку якого понад 120 ролей, зіграних у театрах, і понад 60 — у кінофільмах, театральний педагог.

БОГДАН СИЛЬВЕСТРОВИЧ СТУПКА — актор театру і кіно, у творчому доробку якого понад 120 ролей, зіграних у театрах, і понад 60 — у кінофільмах, театральний педагог.

«Послужний список» ролей актора є своєрідним емоційним календарем, у якому відмічені місця і часи, де його сценічні та екранні душеперетворення перетинаються з історією.

Найзначніші образи, створені актором, що увійшли до скарбниці європейського сценічного мистецтва: Микола («Украдене щастя» І. Франка), Річард («Річард ІІІ» В. Шекспіра), Дон Жуан («Камінний господар» Лесі Українки), Тев’є («Тев’є-Тевель» за Шолом-Алейхемом), Войницький («Дядя Ваня» А. Чехова), Котляревський («Енеїда» І. Котляревського), Лір («Король Лір» В. Шекспіра), Едіп («Цар Едіп» Софокла), Фройд («Істерія» Д. Террі) – в театрі. Орест Дзвонар («Білий птах з чорною ознакою»), Трохим Лисенко («Академік Вавилов»), Богдан Хмельницький («Вогнем і мечем»), Мазепа («Молитва за гетьмана Мазепу»), генерал Сєров («Водій для Віри»), Старий («Свої», Гран-прі за кращу чоловічу роль на XXVI МКФ у Москві) – в кіно.

У творчості актора поєднувалися тонкий художній смак, гострий зовнішній малюнок з глибоким проникненням у психологію образу. Майже кожна робота митця стала надбанням українського сценічною мистецтва.

З його творчістю знайомі глядачі багатьох країн світу — Австрії, Болгарії, Ізраїлю, Канади, Німеччини, Польщі, США.

Художня інтуїція, емоційна та інтелектуальна снага, поетична височінь митця уособлювали найвищі досягнення українського сценічного мистецтва.

 

1941 - 2012

Дійсний член (академік) Національної академії мистецтв України (1997)

Герой України (2011)

народний артист УРСР (1980)

народний артист СРСР (1991)

лауреат Національної премії України ім.Тараса Шевченка (1993)

Державної премії України імені Олександра Довженка (посмертно)(2012)

літературно-мистецької премії ім.І.П. Котляревського (1991)

Державної премії СРСР (1980)

міжнародних премій ім.К.С.Станіславського (1996)

та ім. Сіді Таль

премій «Золотий Овен» та «Золотий Орел» (2004, Росія)

премії «Тріумф» (2006, Росія)

володар призу Міжнародного римського кінофестивалю (2008)

 

 1941 — народився 27 серпня у м.Куликові Львівської обл.

1961 — закінчив театральну студію при Львівському українському драматичному театрі ім.М.Заньковецької.

1961—1978 - актор Львівського українського драматичного театру ім.М.Заньковецької.

З 1978 - актор Київського українського (нині Національного) академічного драматичного театру ім.І.Франка.

1984 — закінчив Київський державний інститут театрального мистецтва ім.І.К. Карпенка. Карого за спеціальністю «Театрознавство».

2000 — міністр культури і мистецтв України.

З 2001 - художній керівник Національного академічного драматичного театру ім.І.Франка.

З 2006 - художній керівник акторського курсу Київського національного університету театру, кіно і телебачення ім.І.К.Картенка-Карого.

2012 - помер 22 липня

Член Національної спілки театральних діячів України, Національної спілки кінематографістів України, Європейської кіноакадемії, Російської академії кінематографічних мистецтв «Ніка».

Нагороджений: орденами Держави (2011), Ярослава Мудрого IV (2010) та V ступеня (2006), «За заслуги» І, ІІ, ІІІ ступенів, Золотою медаллю АМУ (2006), орденом Дружби (2006, Росія), орденом "Пошани" (2011,Росія).

Почесний громадянин міста Києва (2009)