Національна академія мистецтв України

ЮРІЙ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СТАНІШЕВСЬКИЙ — театрознавець, педагог.

ENG    

                 www.academia.gov.uaЮРІЙ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СТАНІШЕВСЬКИЙ — театрознавець, педагог.ЮРІЙ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СТАНІШЕВСЬКИЙ — театрознавець, педагог.

Його перу належить понад 500 наукових праць, у тому числі такі грунтовні монографії, як: «Національна опера України. Історія і сучасність», «Балетний театр України. 225 років» та багато інших.

Дослідження Ю.Станішевського з історії і теорії режисури та балетмейстерського мистецтва прокладають новий напрямок у вітчизняному театрознавстві.

Він створив наукову школу в галузі вивчення проблем балетного театру і сучасної сценічної культури. Понад 30 років керував відділом театрознавства Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім.М.Т.Рильського Національної академії наук України, де провадяться дослідження з історії українського театру.

Він очолював колектив авторів, який працює над другим і третім томами фундаментального дослідження «Історія українського театру».

Водночас очолював спеціалізовану Раду з захисту кандидатських дисертацій зі спеціальностей «театральне мистецтво» та «кіномистецтво і телебачення». Під керівництвом Ю. Станішевського захищено багато кандидатських дисертацій з історії українстького драматичного та музичного театрів.

Ю.Станішевський був ректором Української муніципальної академії танцю — навчального закладу з підготовки артистів балету.

Він автор ідеї і один з організаторів престижних міжнародних фестивалів танцю: «Серж Лифар де ла данс» та «Діти і зірки світового балету».

Ю.Станішевський також був знаний як віце-президент Всесвітньої ради танцю ЮНЕСКО.

 

1936 - 2009

Член-кореспондент Академії мистецтв України (2002)

доктор мистецтвознавства (1974)

професор (1983)

заслужений діяч мистецтв України (1988)

лауреат премій Спілки театральних діячів України (1983)

Національної всеукраїнської музичної спілки (1999)

Всесвітньої ради танцю ЮНЕСКО (1989)

Міжнародної академії балету (1997)

 

 1936 — народився 28 жовтня в м.Харкові.

1960 — закінчив Харківський державний університет ім.О.М.Горького (філологічний факультет).

1960—1963 - аспірант Московського державного інституту театрального мистецтва ім.А.В.Луначарського.

З 1964 - науковий співробітник Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім.М.Т.Рильського НАН України, з 1974 — завідувач відділу театрознавства.

2009 - помер 25 вересня.

Член Національної спілки театральних діячів України.

Нагороджений: орденом Ярослава Мудрого V ступеня (2007), Почесною Грамотою Президії Верховної Ради УРСР (1979), Міжнародною медаллю ЮНЕСКО до 100-річчя С.Прокоф'єва (1991), Міжнародною медаллю ім.С.Дягілєва (1995).