Національна академія мистецтв України

КУЗІЄВ ТУРСУНАЛІ КАРІМОВИЧ — узбецький художник-живописець, графік, учений, педагог, громадський діяч.

ENG    

                 www.academia.gov.uaКУЗІЄВ ТУРСУНАЛІ КАРІМОВИЧ — узбецький художник-живописець, графік, учений, педагог, громадський діяч.

ТУРСУНАЛІ КАРІМОВИЧ КУЗІЄВ – узбецький художник-живописець, графік, учений, педагог, громадський діяч.. Активно працює в галузі живопису, майстер жанрової картини і портрета, здійснює значну громадську та державотворчу діяльність

Як науковець досліджує широке коло мистецьких проблем, від найдавніших часів до сучасності, є автором багатьох наукових праць, серед яких 5 монографій, 4 навчальні посібники, загалом понад 140 публікацій, у тому числі книга «Школа витонченості» (до 75-річчя художнього училища ім. П. Бенькова) та «Камоліддін Бехзаде і світова цивілізація».

У творах художника відображається внутрішній світ людини і той Всесвіт, що навколо неї: від неба і землі до людських осель і храмів, природа і культура; традиційний побут, різні сторони життя узбецького народу. Митець постійно перебуває у стані пошуку нових виражальних засобів і нових тем, його твори співзвучні нашому часові. Відомі також фотороботи Турсуналі Карімовича, опубліковані у фотоальбомах: «Миры Турсунали /The Worlds of Tursunali», «Лангар. Обитель и люди, LANGAR». Він є автором проектів «Антологія: 125 років узбецької фотографії» і Ташкентських фотобієнале. Наукова і творча діяльність Т. Кузієва відіграє неабияку роль у піднесенні мистецтва Узбекистану до найвищого міжнародного рівня, що підтверджується не лише значною кількістю професійних нагород автора на найпрестижніших міжнародних виставках та конкурсах, а й наявністю робіт митця у колекціях багатьох музеїв як в Узбекистані, так і за його межами. Плідну наукову і творчу працю художник уміло поєднує з педагогічною діяльністю. Багато сил і енергії віддає підготовці молодих митців у Національному інституті мистецтв і дизайну ім. Камоліддіна Бехзода, викладаючи основи композиції та фотомистецтва ./font>

Серед визначних робіт митця: «Розповідачка Офтоб Момо», портфоліо «Весна кочівників», серії фоторобіт «Самарканд», «Ташкент», «Лангар», «Делі», «Велика стіна», «Карши»; серія портретів.

Творчість Т. Кузієва привертає увагу широкого кола шанувальників образотворчого мистецтва та мистецтвознавців. У свою чергу, митець докладає багато зусиль щодо налагодження контактів з творчими організаціями колишніх республік СРСР, особливо з мистецькими інституціями України.

 

Іноземний член Національної академії мистецтв України (2012)

 

 1951 – народився 18 листопада в Сурхан-Дар’їнському вілояті (Узбекистан)

1972–1976 - Художне училище ім.П.Бенькова

1976–1982 - Ташкентський театрально-художній інститут.

1982–1987 - головний художник міста Джаркурган.

1987–1993 - Голова Сурхан-Дар’їнського обласного фонду культури.

1993–1995 - директор художнього училища ім. П.Бенькова.

1994–1996 - депутат Олій Мажліса Республіки Узбекистан.

1995–1996 - відповідальний працівник Апарату Президента Республіки Узбекистан.

1996–1997 - Перший заступник міністра у справах культури Республіки Узбекистан.

1997–2008 - професор Національного інституту мистецтв і дизайну ім.К.Бехзода.

1997–2012 - Голова Академії мистецтв Узбекистану.

З 2002 - Голова Творчого Об’єднання Художників Узбекистану.

З 2003 - Голова Товариства дружби «Узбекистан – В’єтнам».

З 2011 - Міністр у справах культури і спорту Республіки Узбекистан.

Дійсний член (академік) Академії мистецтв Узбекистану, заслужений діяч мистецтв Узбекистану (1999), голова творчого об’єднання художників Узбекистану, професор, почесний член Академії мистецтв Ірану.

Нагороджений: орденами «Дустлік» (2003), «Дружби» Соціалістичної Республіки В’єтнам (2005), Почесним знаком Узбекистану, молодіжною премією за монументальний розпис «Пісня юності» (1987), Бронзовою медаллю «FIAR» 28-го міжнародного фотоконкурсу.