Національна академія мистецтв України

АНДРІЙ МИКОЛАЙОВИЧ КУШНІРЕНКО — хоровий диригент, композитор, фольклорист, педагог.

ENG    

                 www.academia.gov.uaАНДРІЙ МИКОЛАЙОВИЧ КУШНІРЕНКО — хоровий диригент, композитор, фольклорист, педагог.АНДРІЙ МИКОЛАЙОВИЧ КУШНІРЕНКО — хоровий диригент, композитор, фольклорист, педагог.

Своєю творчою діяльністю збагатив скарбницю української хорової культури самобутніми обробками народних пісень та різножанровими музичними творами, виробив виконавський почерк, що забезпечив високий професійний рівень Державного заслуженого академічного Буковинського ансамблю пісні і танцю України, який незмінно очолював упродовж 50 років.

Твори з різних концертних програм ансамблю записано на десяти грамплатівках фірми «Мелодія», їх і сьогодні можна почути у шести кіно-телефільмах. Зроблено також і численні записи музичних творів на телебаченні та радіо, а виступи його улюбленого колективу, як і раніше, проходять з великим успіхом як в Україні, так і за кордоном.

У практичній роботі з хором А. Кушніренко культивував академічну манеру співу, яка формувалася на основі народних виконавських хорових традицій і творчості українських композиторів-класиків М. Лисенка, М. Леонтовича, К. Стеценка, О. Кошиця та ін. У композиторській творчості наслідував і пропагував кращі традиції хорового мистецтва М. Вериківського, П. Козицького, С. Людкевича.

До творчого доробку митця належать: одноактна опера «Буковинська весна», кантата «Молюсь за тебе, Україно!»; вокально-хореографічні композиції «Щедрий вечір, добрий вечір», «Весна-красна», «Весільний обряд», «Обжинки», «Зелен край наш, Буковино»; записи понад тисячі українських народних пісень та інструментальних мелодій; численні обробки для хору і оркестру, музика до танців. А. Кушніренко був упорядником, редактором та співавтором ряду музичних збірок: «Українські візерунки», «Співає Буковина», «Буковинський розмай», «Українські народні пісні в обробці Андрія Кушніренка», «Хорові твори Сидора Воробкевича», «Веселкові передзвони», «Співає «Резонанс»» та автором наукових розвідок.

Професор А. Кушніренко підготував цілу плеяду висококваліфікованих фахівців з хорового мистецтва на очолюваній ним кафедрі музики Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича.

 

1933 - 2013

Член-кореспондент Національної академії мистецтв України (1997)

народний артист України (1973)

професор (1994)

лауреат Національної премії України ім.Тараса Шевченка (1984)

літературно-мистецької премії ім.С.Воробкевича (1994)1933 — народився 17 жовтня у с.Великі Загайці Тернопільської обл.

1962 — закінчив Львівську державну консерваторію ім.М.В.Лисенка.

1962-2013 — творча діяльність на посаді художнього керівника і головного диригента Державного академічного заслуженого Буковинського ансамблю пісні і танцю України.

1992 — заснував і очолив кафедру музики у Чернівецькому національному університеті ім.Ю.Федьковича.

2013 — помер 11 січня

Член Національної спілки композиторів України, голова президії Чернівецького обласного відділення Національної всеукраїнської музичної спілки, голова Об'єднання самодіяльних композиторів Буковини.

Нагороджений: орденами «За заслуги» ІІ і ІІІ ступенів, Трудового Червоного Прапора, Почесною Грамотою Президії Верховної Ради УРСР (1979) і Естонії (1974), Золотою медаллю НАМ України (2004), Почесною грамотою Верховної Ради України (2010).

Почесний громадянин м.Чернівці.