Національна академія мистецтв України

  ОЛЕГ КРИСА – американський скрипаль та педагог українського походження.

ENG    

                 www.academia.gov.ua ОЛЕГ КРИСА – американський скрипаль та педагог (США)

ОЛЕГ КРИСА – американський скрипаль та педагог українського походження. Його творчий шлях розпочався з Львівської музичної спеціальної школи імені Соломії Крушельницької. Вершин майстерності Криса досягав під керівництвом прославленого маестро Давида Ойстраха у Московській консерваторії. А першу велику перемогу Криса здобув на Міжнародному конкурсі ім. Н.Паганіні в італійській Генуї (Італія, 1963, Перша премія). На цьому конкурсі він отримав право грати на скрипці Н.Паганіні! Потім були престижні міжнародні форуми, на яких Криса здобував звання лауреата (Конкурси імені Г.Венявського (Польща), П.Чайковського (Росія), конкурс скрипалів у Монреалі (Канада).

З 1967 по 1973 р.р. Криса викладав у Київській державній консерваторії (нині Національна музична академія України імені П.Чайковського), a з 1970 року по 1989 рік викладав у Московській консерваторії. З 1989 року проживає в США. Олег Криса багато гастролював, виступав з провідними симфонічними та камерними оркестрами. Успішними для Олега Криси були й виступи у складі струнного квартету імені Л.Бетховена та ім.М.Леонтовича.

В репертуарі скрипаля твори Й.С.Баха, В.А.Моцарта, Л.Бетховена, Ф.Щуберта, Й.Брамса,,M.Равеля,С.Франка, К.Дебюсі, Н.Паганіні, Б.Бартока, Я.Сібеліуса, П.Чайковського, І.Стравінського, С.Прокоф’єва, А.Хачатуряна, А.Шнітке, С.Губадуліної, а також українських композиторів – Б.Лятошинського, М.Скорика, Є.Станковича, В.Сильвестрова, В.Губаренка, І.Карабица, Н.Рожко та інших.

Як соліст Олег Криса виступає по всьому світу з провідними оркестрами та диригентами.Гастрольні маршрути скрипаля охоплюють найбільші музичні центри всього світу, виступаючи як соліст багатьох симфонічних і камерних оркестрів (Москва, Ленінград, Київ, Берлін, Лейпціг, Дрезден, Ваймар, Варшава, Краків, Катовіце, Прага, Будапешт, Белград, НьюЙорк, Чикаго, Вашингтон, Лондон, Монреаль, Торонто, Токіо, Йокохама та ін.). Унікальний репертуар дозволяє йому здійснювати такі широкі творчі проекти, як виконання всіх концертів Моцарта, 10 сонат Бетховена, циклу «Історія скрипкового концерту», що включає вісімнадцять різних партитур. На загал у репертуарі Олега Васильовича 72 скрипкові концерти всіх епох, враховуючи подвійні й потрійні. О. Криса регулярно проводить майстер-класи в різних країнах світу: Фінляндія, Німеччина, Франція, Італія, Іспанія, Польща, Чехія, Болгарія,Росія, Україна, США, Канада, Китай та інші.

О. В. Криса – член журі багатьох міжнародних конкурсів скрипалів. У 2013 році був заснований міжнародний конкурс скрипалів Олега Криси у Львові.

Сьогодні Олег Криса – професор престижної в США Істменської школи музики в м. Рочестер.

Його мистецтво відзначається бездоганним володінням інструментом, глибокою музикальністю, емоційною насиченістю, віртуозним блиском та темпераментом.

Як казав Давид Ойстрах: «За 30 років викладацької роботи, я ніколи не зустрічав музичний талант, такий як в нього. Олег має блискучий природний дар, надзвичайну музикальність, справжній артистизм та потрясаючий шарм».

 

Іноземний член Національної академії мистецтв України (2016)

заслужений артист України (1970)