Національна академія мистецтв України

ЛЕВ МИКОЛАЙОВИЧ КОЛОДУБ — композитор, педагог.

ENG    

                 www.academia.gov.uaЛЕВ МИКОЛАЙОВИЧ КОЛОДУБ — композитор, педагог.ЛЕВ МИКОЛАЙОВИЧ КОЛОДУБ — композитор, педагог, громадський діяч..

Самобутня та багатопланова творчість Л. Колодуба презентує сучасну українську музичну культуру як в Україні, так і за її межами.

У мистецькому доробку майстра – опери: «Дума про Турбаї», «Дніпровські пороги» («Пробудження»), «Незраджена любов», «Поет». Він є автором балетів, мюзиклів і оперет; музики до драматичних вистав (понад 30). Композитором написано 13 симфоній, серед яких: № 2 «Шевченківські образи», № 3 «В стилі українського бароко», № 5 «Pro memoria» (Пам’яті жертв страшних лихоліть в Україні), №10 «Sensilis moderno» (Відчуття нового). Популярні також його симфонічні твори: дві «Українські карпатські рапсодії», п’ять сюїт «Українських танців», сюїта «Гуцульські картинки», «Фрески стародавнього Києва», «Троїсті музики», для струнного смичкового оркестру – «7 українських пісень» та «Турівські пісні».

Значний внесок до скарбниці української музики становлять скрипкові концерти Л. Колодуба, 15 концертів для всіх духових інструментів, численні інструментальні твори для солістів та ансамблів. Широко виконуються вокальні та хорові твори митця.

Композитор на основі фортепіанних творів М. Лисенка і В. Косенка створив балети «Чарівний сон» та «Світанкова поема», поставлені в Києві та Одесі. За ескізом М. Лисенка написав вокально-симфонічну поему «Світе тихий, краю милий», на вірш Т.Г. Шевченка – «Розрита могила». Йому належать редакції та оркестрування творів Л. Ревуцького, М. Вериківського, М. Коляди, М.Тіца, опер «Утоплена» М. Лисенка та «Анна Ярославна» А. Рудницького.

Великою подією в музичному житті країни стала прем’єра у Харківському театрі опери та балету опери Л. Колодуба «Поет» про життя Т.Г. Шевченка (2001). У 2004 році вона була презентована в концертному виконанні у Київській Національній філармонії, а 1 жовтня 2011 р. Європейська телерадіо спілка транслювала оперу «Поет» із Женеви на 78 країн світу (запис Українського радіо вистави Харківського академічного театру опери та балету ім. М.В. Лисенка).

Твори Л. Колодуба виконуються не тільки в Україні, а й у країнах Європи, Америки, Азії. У 2009 році «Українська карпатська рапсодія №1» виконувалась у Канаді та Аргентині. В Аргентині прозвучав також концерт для валторни з симфонічним оркестром міста Мендоса.

Працюючи майже півстоліття у НМАУ ім. П.І. Чайковського, Л. Колодуб виховав цілу плеяду талановитих українських та зарубіжних композиторів з Бразилії, Аргентини, Куби, Домініканської республіки, Марокко, Ірану. У 1997 році він створив першу в Україні кафедру музично-інформаційних технологій. Розроблена під його керівництвом методологія допомагає молодим митцям вирішувати проблеми взаємодії композитора, виконавця та комп’ютерних засобів.

 

1930 - 2019

Дійсний член (академік) Національної академії мистецтв України (2004)

народний артист України (1993)

професор (1985)

лауреат премій: Мар'яна та Іванни Коць (1992)

ім.Б.М. Лятошинського (1998)

ім. М.І.Вериківського (2002)

мистецької премії "Київ" ім. Артемія Веделя в галузі музичної композиції(2009)

Національної премії України імені Тараса Шевченка (2010)1930 — народився 1 травня у м. Києві.

1954 — закінчив Харківську державну консерваторію.

1954—1965 — на творчій роботі.

1966 — початок викладацької роботи у Київській державній консерваторії ім. П.І. Чайковського (нині Національна музична академія України ім. П.І. Чайковського).

1984—1995 — голова правління Музичного фонду України.

1991 — президент Асоціації діячів духової музики України Національної всеукраїнської музичної спілки.

1995—1999 — голова Київської організації Спілки композиторів України.

1997 — очолив новостворену кафедру музично-інформаційних технологій у Національній музичній академії України ім. П.І.Чайковського.

1997—2004 — член-кореспондент АМУ.

2019 — помер 23 лютого.

Президент Асоціації діячів духової музики України.

Нагороджений: : орденом «За заслуги» ІІІ ступеня (2000), Золотою медаллю АМУ (2005), орденом НМАУ ім. П.І. Чайковського іншими медалями СРСР, України та почесними відзнаками Міністерства культури України, міст Києва, Харкова, Чернігова.

Посада: професор Національної музичної академії України ім. П.І. Чайковського.