Національна академія мистецтв України

МИКОЛА ФІЛАРЕТОВИЧ КОЛЕССА — диригент, композитор, педагог.

ENG    

                 www.academia.gov.uaМИКОЛА ФІЛАРЕТОВИЧ КОЛЕССА — диригент, композитор, педагог.

МИКОЛА ФІЛАРЕТОВИЧ КОЛЕССА – композитор, диригент, педагог. Понад 80 років присвятив роботі у сфері музичної культури.

Працював диригентом симфонічних оркестрів Львівського театру опери та балету ім.І.Франка, Львівської філармонії, художнім керівником і головним диригентом Державної хорової капели «Трембіта». Як диригент гастролював у багатьох зарубіжних країнах, виступав з уславленими виконавцями Д.Ойстрахом, С.Ріхтером, Л.Шафраном та ін. Авторські концерти М.Колесси відбулися у США та Канаді, а у Вашингтоні та Нью-Йорку виконувалась його Перша симфонія на тему 10-річчя трагедії Чорнобиля.

Поняття «Львівська диригентська школа» нині є невіддільне від імені М. Колесси: більшість випускників диригентського факультету консерваторії успішно працювали і працюють у різних містах України та за її межами, очолюючи провідні мистецькі колективи. Серед учнів М. Колесси – С. Турчак, І. Гамкало, Ю. Луців, С. Вахняк, В. ІІащенко, М. Сильвестров, Р. Филипчук, Я. Колесса та ін. Свій багатий педагогічний досвід митець узагальнив у підручнику «Основи техніки диригування».

Яскравою і багатогранною є композиторська діяльність М. Колесси. Починаючи з 30-х років, він створив оригінальні музичні композиції симфонічного і камерного жанрів («Українська сюїта», «Варіації», Перша і Друга симфонії, сюїта «В горах» та ін.); прекрасні зразки фортепіанної музики («Картинки Гуцульщини», «Три коломийки», «Гуцульський прелюд», «Про Довбуша»), що виникли на основі інтерпретації народно-пісенних джерел карпатського краю.

Митець постійно звертався до жанру хорової і вокальної музики, використовував ладові, ритмічні, темброві і виконавські особливості українського фольклору. Серед останніх робіт композитора – хори на слова Т.Г. Шевченка «Думи мої», на поезії Л. Костенко «Кам’яний сон», обробки лемківських народних пісень.

У грудні 2003 року музична громадськість України і світу широко відзначила 100-річчя від дня народження великого Майстра.

 

1903—2006

Дійсний член (академік) Академії мистецтв України (1997)

Герой України (2002)

народний артист України (1972)

народний артист СРСР (1991)

професор (1957)

лауреат Національної премії України ім.Тараса Шевченка (1983)

Державної премії СРСР

 1903 — народився 6 грудня (1 січня 1904 р.) у м.Самборі Львівської обл.

1928 — закінчив університет і консерваторію у Празі.

1931 — закінчив Школу вищої майстерності у Празі (клас В.Новака).

1931—1939 - викладач Вищого музичного інституту ім.М.В.Лисенка у Львові.

1953—1965 - ректор Львівської консерваторії ім.М.В.Лисенка (потім — професор Львівської державної музичної академії ім.М.В.Лисенка).

2006 — помер 8 червня.

Член Національної спілки композиторів України.

Нагороджений: орденами — Держави (2002), «За заслуги» ІІІ ступеня, Леніна (1961), Дружби народів (1981), «Знак Пошани» (1948); Почесними Грамотами Президії Верховної Ради України (1956, 1973, 1983); Золотою медаллю АМУ (2001) та іншими медалями.